Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου 2012

ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ ΤΗΣ ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ-ΕΥΒΟΙΑΣ ΤΟΥ 2012

04/02  Σε Ημερίδα Κλειστού Στίβου που διεξήχθη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ο Νίκος Ρουσούλης του Ευβοικού κατέρριψε το ρεκόρ της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας στα 800 μ. Εφήβων με 1.58.07 και η Αναστασία Μαρινάκου της Νεάπολης το Πανευβοικό ρεκόρ στα 400 μ. όλων των κατηγοριών με 59.85.

21-22/02 Στους Πανελλήνιους Κλειστού Στίβου Ανδρών-Γυναικών που διεξήχθησαν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν η Αναστασία Μαρινάκου της Νεάπολης στα 800 μ. με 2.12.71, που είναι ρεκόρ της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας στην κατηγορία Κορασίδων και ο Σταύρος Γεωργίου του Ευβοικού στο άλμα τριπλούν.

03/03  Στο Στάδιο της Θήβας, ο Πίνδαρος διοργάνωσε Αγώνες στα πλαίσια της Β’ Φάσης της κατηγορίας ΠΠΒ-ΠΚΒ, με την συμμετοχή και των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας.

03/03  Στην ετήσια εορτή βραβεύσεων του ΣΕΓΑΣ, που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα, βραβεύτηκε ο Γεώργιος Κατσιμπάρδης για την προσφορά του στον ελληνικό κλασικό αθλητισμό και τον πολιτισμό.

04/03  Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου που διεξήχθη στο Μαρκόπουλο, από ατομικής πλευράς την καλύτερη εμφάνιση έκανε ο Κων/νος Μίγας του ΑΚΟΛ που τερμάτισε 4ος στα 4.000 μ. Παίδων, ενώ στην Συλλογική Αξιολόγηση ο Γ.Σ. Νεάπολης Χαλκίδος ήταν 18ος.

18/03  Στον Ημιμαραθώνιο που διοργάνωσε ο Δήμος Αγρινίου, πρώτευσε ο Μιχάλης Παρμάκης του Τρίτωνα Χαλκίδος.

24/03  Στην Γενική Συνέλευση του ΣΕΓΑΣ, που συνήλθε στο αμφιθέατρο της Ε.Ο.Ε. στο Χαλάνδρι, διεγράφη μεταξύ άλλων Συλλόγων και ο Α.Ο.Αλιβερίου.

31/03  Διεκόπησαν λόγω πυρκαγιάς, οι Αγώνες στις κατηγορίες Μίνι και ΠΠΒ-ΠΚΒ, που διοργάνωσε ο Γ.Σ.Νεάπολης, στο Στάδιο Χαλκίδος.

08/04  Σε Αγώνα 10 χλμ. που διεξήχθη στην Καλλιθέα, ο Τόνια Κορόζη της Νεάπολης τερμάτισε 2η.

21-22/04 Στους Διασυλλογικούς Αγώνες στην κατηγορία Παίδων-Κορασίδων, που διεξήχθησαν στον Αγ. Κοσμά Αττικής, 2 πρώτες νίκες κατέκτησε ο Κων/νος Μίγας του ΑΚΟΛ, στα 800 και τα 1500 μ, ενώ πανευβοικό ρεκόρ στα 800 μ. όλων των κατηγοριών πέτυχε η Αναστασία Μαρινάκου της Νεάπολης με 2.15.36.

28/04  Στο Στάδιο του Σχηματαρίου η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας διοργάνωσε το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα στην κατηγορία ΠΠΑ-ΠΚΑ, μεταξύ των Συλλόγων Βοιωτίας, Εύβοιας και Αν. Αττικής.

8-9/05 Στους Αγώνες της Γ’ Φάσης των Λυκείων, που διεξήχθησαν στην Λάρισα, η Αναστασία Μαρινάκου κατέρριψε το πανευβοικό ρεκόρ στα 800 μ. όλων των κατηγοριών με 2.14.46.

12/05  Στην Λιβαδειά ο ΑΚΟΛ διοργάνωσε Αγώνες Στίβου με την επωνυμία «Αργύρης Ανέστης», με τη συμμετοχή μικρών αθλητών-μαθητών από την Βοιωτία.

15-16/5 Στους Πανελλήνιους Αγώνες Λυκείων που διεξήχθησαν στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας, μετάλλια κατέκτησαν η Αναστασία Μαρινάκου χρυσό στα 800 μ, η Ελένη Παπαδημητρίου Ασημένιο στα 800 μ. και ο Νικόλαος Ρουσούλης χάλκινο στα 800 μ.

19/05  Λόγω βροχής διεκόπησαν οι Διασυλλογικοί Αγώνες Τριάθλων ΠΠΒ-ΠΚΒ, που διοργάνωσε η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας στην Χαλκίδα.

19-20/5 Στους Αγώνες με την επωνυμία «Αμεινίας ο Παλληνεύς» που διεξήχθησαν στην Παλλήνη την καλύτερη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κων/νος Μίγας του ΑΚΟΛ που πρώτευσε στα 1.500 μ.

20/05  Διεξήχθη ο Ημιμαραθώνιος Ψαχνά-Αρτάκη-Χαλκίδα.

20/05  Στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Πολυάθλων ΠΠΑ-ΠΚΑ, που διεξήχθη στη Λάρισα, η Νίκη Ξυδώνα της ΑΓΕΒ ήταν 1η και η Τριανταφυλλιά Κρεμμύδα του Πίνδαρου 2η.

26/05  Στο Στάδιο της Χαλκίδος διεξήχθησαν οι Αγώνες με την επωνυμία «Δ.Βραιμάκης», που διοργάνωσε ο Γ.Σ. Νεάπολης Χαλκίδος.

03/06  Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 της κατηγορίας Νέων, που διεξήχθη στα Μέγαρα, η Αντωνία Κορόζη της Νεάπολης τερμάτισε 4η.

09/06  Στο Στάδιο του Σχηματαρίου διεξήχθησαν οι Διασυλλογικοί Αγώνες Τριάθλων ΠΠΒ-ΠΚΒ, που διοργάνωσε η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας.

15-16/6 Στους Πανελλήνιους Αγώνες Ανδρών-Γυναικών, που διεξήχθησαν στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Χριστίνα Χαντζή-Νεάγκ του Πίνδαρου στα 400 εμπ, και το ασημένιο η ομάδα 4Χ400 των Γυναικών του Πίνδαρου.

15-16/6 Στους Πανελλήνιους Αγώνες της κατηγορίας Νέων, που διεξήχθησαν στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας, το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Σοφία Γαρδικιώτη του Ερμή στο άλμα τριπλούν.

20/6    Στο Στάδιο Σχηματαρίου διεξήχθησαν Αγώνες στις κατηγορίες Μίνι και ΠΠΒ-ΠΚΒ, με συνδιοργανωτές τον Ερμή και την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας.

23-24/6 Στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων, που διεξήχθη στο Εσκί Σεχίρ της Τουρκίας, έλαβε μέρος στην σκυταλοδρομία 4Χ400 και ο Αναστάσιος Φράγκος του Πίνδαρου.

23-24/6 Στους Πανελλήνιους Αγώνες Παίδων-Κορασίδων, που διεξήχθησαν στις Σέρρες, χρυσά μετάλλια κατέκτησαν η Αναστασία Μαρινάκου της Νεάπολης στα 800 μ. με πανευβοικό ρεκόρ όλων των κατηγοριών 2.11.18 και ο Κων/νος Μίγας του ΑΚΟΛ στα 2.000 στηπλ.

30/6-1/7 Στους Πανελλήνιους Αγώνες Εφήβων-Νεανίδων, που διεξήχθησαν στην Λάρισα , η Αναστασία Μαρινάκου, της Νεάπολης, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 800 μ. και ο Κων/νος Μίγας του ΑΚΟΛ το ασημένιο στα 1.500 μ.

4/7       Στο Διεθνές Μήτιγκ «Βενιζέλεια», που διεξήχθη στα Χανιά, η Χριστίνα Χατζή του Πίνδαρου, κατέκτησε την 1η θέση στα 400 εμπ. με 58.95.

4/7       Στους Αγώνες με την επωνυμία «Τάσος Ξένος», που διεξήχθησαν στον Χολαργό, έλαβαν μέρος και 10 αθλητές-τριες, του Πίνδαρου και του Ευβοικού, με καλύτερη την Σοφία Σίδερη του Πίνδαρου που ήταν 1η στα 300 ΠΚΑ με 43.36.

4/7       Στα «23α Ολύμπια», που διεξήχθησαν στο Λιτόχωρο, έλαβαν μέρος και 3 αθλητές-τριες του Τρίτωνα και του Φ.Π.Σ.Χαλκίδας.

14/7    Στους Βαλκανικούς Αγώνες Παίδων-Κορασίδων, που διεξήχθησαν στο Βελιγράδι, έλαβαν μέρος και ο Κώστας Μίγας του ΑΚΟΛ, που ήταν 2ος στα 2.000 στηπλ με 6.11.00 και η Αναστασία Μαρινάκου της Νεάπολης, που ήταν 2η στα 800 μ. με 2.13.64.

14-15/7 Στον Αγ. Κοσμά διεξήχθη το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα της κατηγορίας Ανδρών-Γυναικών, με την συμμετοχή και 7 Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, με καλύτερο τον Πίνδαρο Θηβών που κατετάγη 4ος στη γενική βαθμολογία.

21-22/7 Στους Βαλκανικούς Αγώνες Ανδρών-Γυναικών, που διεξήχθησαν στο Εσκί Σεχίρ της Τουρκίας, η Χριστίνα Χατζή του Πίνδαρου ήταν 3η στα 400 εμπ. με 58.89 και 4η στα 4Χ400 με την Εθνική Ομάδα.

21-22/7 Στους Πανελλήνιους Αγώνες Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α’, που διεξήχθησαν στο Ναύπλιο, ο Χρήστος Μοναστηριώτης της Νεάπολης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ, με 3.40 μ.

25/7    Ο Τελικός του Ελληνικού Grand-Prix, «Χρ. Βουδούρης», διεξήχθη στην Θήβα, με συνδιοργανώτρια την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας.

25/7    Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών της κατηγορίας Νέων, διεξήχθη στην Θήβα, με συνδιοργανώτρια την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας.

27-28/7 Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πεντάθλου Παγκορασίδων Α’ η Νικη Ξυδώνα της ΑΓΕΒ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 3.585 βαθμούς.

9/9       Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου, που διεξήχθη στην περιοχή Γρεβενών, η Αντωνία Κορόζη της Νεάπολης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 8.000 μ. των Γυναικών.

12/9    Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΣΕΓΑΣ, στο οποίο συμμετείχε, για τελευταία φορά, μετά από 16 χρόνια, ο Κώστας Ευθυμιάδης, απεφάσισε να του απονείμει την ύψιστη τιμητική διάκριση, το «Αριστείο».

26/9    Στο Στάδιο «Ευαγ. Δεπάστας» του Σχηματαρίου, η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, διοργάνωσε την Β’ Φάση των Διασυλλογικών Αγώνων στην κατηγορία Παμπαίδων-Παγκορασίδων Β’.

29/9    Στην Εκλογική Γενική Συνέλευση του ΣΕΓΑΣ, που πραγματοποιήθηκε στο ξενοδοχείο Holidays in Evia, εξελέγη Μέλος του Δ.Σ. του ΣΕΓΑΣ, ο εκπρόσωπος του Πίνδαρου Θηβών Γιώργος Κατσιμπάρδης.

1/10    Μετά από αναδιάρθρωση του Δ.Σ. της  ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, ο Κώστας Ευθυμιάδης επανήλθε στη θέση του Προέδρου.

10/10  Το Δ.Σ. του ΣΕΓΑΣ, ο Γιώργος Κατσιμπάρδης τοποθετήθηκε Πρόεδρος της Επιτροπής Διαρκούς Αθλητικής Επιμόρφωσης και ο Κώστας Ευθυμιάδης Μέλος της Επιτροπής Δρόμων σε Βουνό και Δημόσιο Δρόμο.

31/10  Το Δ.Σ. του ΣΕΓΑΣ, απεφάσισε την παραμονή του Σπύρου Μπεκρή, για ένα ακόμη έτος στη θέση του Τεχνικού Συμβούλου της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας.

11/11  Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου Δρόμου, που διεξήχθη στην Κλασική Διαδρομή, ο Μιχάλης Παρμάκης του Τρίτωνα Χαλκίδας, κατέκτησε το χρυσό Μετάλλιο, με επίδοση 2.21.56, που αποτελεί νέο ρεκόρ της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας.

24/11  Στο Στάδιο «Ευαγ. Δεπάστας» του Σχηματαρίου, ο Ερμής και η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, διοργάνωσαν Ημερίδα για παιδιά ηλικίας 5-11 χρονών με μεγάλη συμμετοχή 320 αθλητών-τριων.

25/11  Στο Γύρο της Σητείας η Αντωνία Κορόζη της Νεάπολης κατέλαβε την 5η θέση.

7-9/12 Στο ετήσιο Συνέδριο του ΣΕΓΑΣ, που συνήλθε στις Σέρρες, ανακοινώθηκε η Πανελλήνια αξιολόγηση των Συλλόγων του Στίβου για το 2012, με τον Γ.Σ. Νεάπολης Χαλκίδας στην 40η θέση και τον Πίνδαρο Θηβών στην 41η.

15/12  Στο Στάδιο Θηβών, ο Πίνδαρος και η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, διοργάνωσαν Ημερίδα για παιδιά ηλικίας 7-12 χρονών με μεγάλη συμμετοχή αθλητών-τριων.