Πέμπτη 16 Ιουλίου 2020

Νίκη με σπουδαία επίδοση για τον Μάριο Αναγνώστου

Την δεύτερη κούρσα της καριέρα του κάτω από τα 30.00 πραγματοποίησε σήμερα ο Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αν. Λαμίας) στα 10.000 μέτρα.
Ο ανερχόμενος αθλητής διένυσε την απόσταση σε 29.54.41, που είναι ο δεύτερος γρηγορότερος χρόνος της καριέρας του, πίσω από το 29.36.64, που σημείωσε πριν από ένα χρόνο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 στο Γκέβλε. Ο αθλητής του Σάββα Κουμπούρα έφτασε στις δύο πανελλήνιες νίκες στη σεζόν, αφού ήταν πρώτος και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος, ενώ ήταν δεύτερος στα 3.000 μ. στο πανελλήνιο κλειστού.
Ο Κώστας Σταμούλης (ΓΕ Αγρινίου) μπορεί να μην κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό του Αναγνώστου, ωστόσο με 30.53.85 έκανε καλή εμφάνιση και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Ο Λάμπρος Μαλτέζος (Τρίτων Χαλκίδας) ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου με 31.31.73. Ο περσινός νικητής, Γιώργος Τάσσης, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα του.